+386 4 236 55 50 narocanje@fabjan.si

Ustna higiena

Več kot samo čiščenje zob

Dobra ustna higiena je potrebna, da ohranimo zobe in dlesni zdrave. Vsebuje ščetkanje z zobno pasto vsaj dvakrat dnevno, uporabo nitke in medzobnih ščetk vsaj pri večernem čiščenju zob. Poleg tega je priporočljivo profesionalno čiščenje mehkih in trdih zobnih oblog vsakih šest mesecev za ohranjanje parodontalnega zdravja. Ustno zdravje je pomembno ne samo za zdravje zob in dlesni, temveč tudi za zdravje celotnega telesa, česar se še ne zavedamo dobro. Zato smo tu ustni higieniki, ki smo strokovnjaki za dobro ustno higieno in zdrav nasmeh.

V ustni votlini vidimo le del zoba: zobno krono obdano z robom dlesni. Toda za trdnost zoba je odgovorna korenina, ki leži v globini. Zdrav zob je trdno zasidran s svojo korenino v čeljustno kost. Dlesen, ki obdaja zob ima v zdravem stanju žleb okrog zoba globine 1 do 3 mm.

Specialisti

Jana Per Strgar

Jana Per Strgar

dipl. ustna higieničarka

Nasveti

Če pri rednem čiščenju zob ne odstranimo vseh mehkih oblog (plaka), se obloge začnejo skupaj z izločki sline strjevati in tako začne nastajati zobni kamen. Zobni kamen se ne nalaga samo na vidnih površinah, temveč tudi pod robom dlesni, kjer ga z zobno ščetko ali zobno nitko ne moremo sami odstraniti. Ta mesta so idealna nahajališča za najrazličnejše bakterije, ki se naselijo tam in sprva povzročijo vnetje gingivalnega roba. Opažamo: dlesni krvavijo pri ščetkanju zob in vratovi zob lahko postanejo občutljivi na bolečino.

Če pri takem vnetju ne naredimo nič, se začnejo dlesni s pričvrstitvenimi vlakni oddaljevati od korenine in tako ustvarijo globok žep (6 do 10 mm). Opažamo: krvaveče dlesni, dlesni se odmikajo (zobje ostanejo »daljši«), zmerne, vmesne bolečine, slab zadah.

Če še vedno ne poiščemo primerne rešitve, toksini, ki jih bakterije sprostijo med vnetjem, privedejo do raztapljanja pritrdilnih vlaken in čeljustne kosti. Opažamo: iz žepov dlesni priteče gnoj, bolečina postane močnejša, zobje nenadoma postanejo gibljivi. Nastajajo vrzeli, žvečenje trše hrane postane nemogoče.

Ustni higieniki želimo ohraniti vaše zobe čim dlje v ustih. Zato želimo zaustaviti obstoječe vnetje in preprečiti nadaljnje umikanje dlesni in kosti. V naši ordinaciji izvajamo naslednje faze ustne higiene:

  • Meritve globine obzobnih žepov (tudi kot primerjava za kasnejša merjenja).
  • Čiščenje zobnega kamna z ultrazvočnim instrumentom, pri katerem odstranimo vse trde zobne obloge.
  • Peskanje, s katerim po potrebi odstranimo z zob vsa zabarvanja.
  • Poliranje. Po vsakem odstranjevanju trdih in mehkih zobnih oblog je obvezno še poliranje, po katerem so zobje bolj gladki in jim povrnemo
    njihovo naravno belo barvo.
  • Pouk o pravilni ustni higieni, prikaterem vas naučimo pravilnega ščetkanja vaših zob, uporabe medzobnih ščetk prave velikosti, nitkanja, uporaba primerne paste za zobe glede na vaše stanje ustne votline.
  • Celoten postopek traja 30 min do 1 ure.

Pri pacientih s parodontalno boleznijo izvajamo luščenje in glajenje korenin, t. i. kiretažo. To naredimo v naslednjem obisku ali več, glede na to koliko zob je z globokimi žepi.

Zelo pomembno je redno odstranjevanje trdih in mehkih zobnih oblog na šest mesecev. Pri težji obliki  parodontalne bolezni, pa svetujemo čiščenje mehkih in trdih zobnih oblog na 3 – 4 mesece. Tako bomo skupaj ohranili vaše zobe do pozne starosti

Naročanje

_________________________

Po telefonu:

+386 4 23 65 550

+386 51 357 200

po e-pošti.

narocanje@fabjan.si 

ali preko spletnega obrazca